Ime mu je Lefkes. Belo selo. Našli smo ga na ostrvu Paros usred Kiklada, ušuškano na vrhu zelenog brda među vitkim borovima i vremešnim platanima.

Lefkes
Kikladsko selo
Lefkes, prvu prestonicu ostrva Paros sagradili su doseljenici sa Krita u srednjem veku. U selu živi oko 500 stanovnika u kućama nanizanim u obliku belog amfiteatra koji se niz padine sliva ka crkvi Agia Triada.

Agia Triada Lefkes
Selo kao selo rekao bi neko, a šta tu ima tako posebno kad sva kikladska sela manje više liče jedno na drugo? Na prvi pogled. Sva su bela i veoma tiha, toliko da se ponekad čovek s pravom zapita živi li uopšte neko u njima.

Lefkes
Većina kuća su male, skromne i veoma stare, gusto nanizane ili naslonjene jedna na drugu u veoma uskim i vijugavim sokacima. Ni Lefkes nije izuzetak.

Kikladi
Ipak ako ste imali priliku da posetite barem tri kikladska sela čak i na istom ostrvu znaćete da je svako priča za sebe i da u svakom postoji nešto posebno što ga čini jedinstvenim.

Lefkes
Kikladska sela su uvek bela i veoma tiha. Pobožno tiha. Rajski tiha. U njima nema automobila, jedino sredstvo prevoza su vaše sopstvene noge. Nema hotela ni drugih modernih objekata, nema žurbe ili vike, nema nervoze. Samo čarobna, umirujuća tišina ispunjena mirisom borovine i laganim šumom vetra u krošnjama.

Sokak u Lefkesu
Svaka kuća je okrečena u belo a svaki prozor i vrata u plavo, ponekad i u neku drugu veselu boju.
Ipak kombinacija plavog i belog tipična je za Kiklade mada je ima i u svim drugim delovima Grčke.

Sokak u Lefkesu
Kiklade lepe morske nimfe
Volim Kiklade. Za one koji ne znaju Kikladi su jedna od najvećih grupa ostrva u Grčkoj smeštena u južnom Egeju. Centar Kiklada je ostrvo Delos koje su stari Grci smatrali svetim a preko 200 malih i velikih ostrva kružno raspoređenih oko Delosa formiraju kiklos ili krug. Legenda o nastanku Kiklada tvrdi da su to ustvari morske nimfe koje je bog mora Posejdon pretvorio u ostrva jer su ga nešto naljutile.

Agia Triada
Možda u tome i ima istine jer iako nama većina imena grčkih ostrva zvuče pomalo muški prava istina je da je velika većina njih ustvari ženskog roda. Naksos, Paros, Sifnos, Milos… zvuči muški zar ne? Verovali ili ne sve su to ženska imena kao što je i imenica ostrvo “nisi” u grčkom jeziku ženskog roda.

Platia Lefkes
Mada, ruku na srce može biti i srednjeg “to nisos” ali se kroz padeže menja po pravilima za ženski rod. I da ne komplikujemo sa gramatikom, obrni okreni u Grčkoj su ostrva lepe dame, nekadašnje nimfe ja sam u to potpuno ubeđena. Zato su i kikladska sela tako lepa.

Lefkes
Lefkes
Za Paros smo imali samo jedan dan i trebalo je izabrati samo jedno mesto. Odabrali smo Lefkes i nismo pogrešili. Doplovili smo sa Naksosa i iskrcali se u Nausi najromantičnijoj varoši na Parosu. Iz Nause polaze autobusi ka svim većim i manjim naseljima. Lefkes je udaljen oko 10 kilometara pa se veoma brzo stiže.

Lefkes
Put vijuga izmedju pitomih zelenih brežuljaka prepunih maslina, vinograda i vitkih četinara a onda se lagano uspinje ka mestu sa koga puca pogled preko brda i dolina sve do plavog Egejskog mora. Tu se ulazi u Lefkes najlepše selo na Parosu!

Lefkes
Lefkes ima pravu gradsku promenadu, glavnu ulicu Ramnos sa divnim kućama i balkonima neoklasičnog i venecijanskog stila.

Balkon
Ova romantična uličica u kojoj se nalaze i najznačajnija zdanja kao što je škola, gradska kuća i kuća književnosti završava se prostranim glavnim trgom.

Lefkes
“Platia” ili trg u svakom grčkom selu najbitnije je mesto od koga sve počinje i gde se sve završava.

Platia Lefkes
Lefkes ima divnu staru platiu ispod jednog stoletnog zelenog bora a oko nje male seoske dućane, kafeterije, zaharoplastia, uzerije…

Lefkes
A šta drugo uraditi na seoskoj platiji osim zauzeti mesto za prvim stolom i upijati miris borovine, pojesti meze i popiti “raki” i razmeniti koju toplu reč sa ljubaznim meštanima i slučajnim prolaznicima?

Lefkes
Jedina opasnost je u tome što je osećaj pripadnosti i iskonskog mira tako jak da se može zaboraviti i vreme i mesto i poželeti da se tu zauvek ostane..

Platia Lefkes
Lefkes kao i svako drugo kikladsko selo čine na stotine uskih sokaka, popločanih i oslikanih belom bojom, povezanih stepenicama i prolazima.

Sokak
Ponekad veoma trošne i vremenom nagrižene zidove naherenih kućeraka u pravu pravcatu bajku pretvaraju kraljice sušnih predela bugenvilije.

Lefkes
To tanano drvce koje ne traži ni mnogo vode ni neke posebne nege, naslonjeno na kapije, zidove i krovove svojim raskošnim cvetnim krošnjama pretvara naizgled puste sokake u rajske vrtove.

Lefkes
Pod njima se uvek nađu kao slučajno na pločniku zaboravljeni prastari drveni sto i stolice.. Još jedan plavi prozor ili vrata, usnula mačka i zaboravljena mandolina… i eto taverne!

Lefkes
U Lefkesu hteli ili ne, ne možete proći sokakom a da ne nazovete dobar dan ili jutro vremešnim starinama ili dobroćudnim bakama koje zalivaju muškatle i bosiljak na pločnicima i balkonima.

Platia Lefkes
Ne možete ni da ne zastanete i ne zapitate se od čega rastu raskošni oleanderi i čudovišne čuvarkuće kao nemarno ostavljene na kapijama. Ne možete da ne sednete na neki balkon na brdu sa koga puca pogled na zatalasani zeleni predeo u čijoj se dubini plavi Egejsko more i da se ne zapitate koliko je malo potrebno za sreću.

Čuvarkuća
I da pre polaska ne svratite u bar jednu crkvu skrivenu u nekom uskom sokaku pod velelepnim zvonikom koji nadvisuje sve.

Sokak u Lefkesu
Možda će vas odatle put odvesti i na prastari “Vizantinos odos“, kojim su hodali hodočasnici i vernici i koji vodi do sela Prodromos i dalje sve do mora…

Lefkes
Zbog svega toga, što me vraća u detinjstvo i podseća na činjenicu da je veoma lako i jednostavno živeti volela bih da se vratim u Lefkes. Jednom…
*******************************************
Sve fotogrfije iz Lefkesa su autorske i nije dozvoljeno preuzimanje i objavljivanje.
Snimljene su u septembru 2019.
Ostavite komentar