Tamo gde planine Ovčar i Kablar zatvaraju vidik izmedju čačanske i požeske kotline, jedna velika reka usekla je svojim tokom bajkoviti predeo. U njemu se kriju uklješteni meandri, jedna banja i čak 10 srednjevekovnih srpskih manastira. Ovčarsko kablarska klisura, u narodu s pravom nazvana Srpskom Svetom gorom, jedan je od najlepših predela Srbije. Kroz ovu klisuru prošla sam mnogo puta i svaki put je u meni izazvala istu želju. Da samo jednom stanem i pogledom obuhvatim lepotu zelenih vrbaka na obali ispunjenoj kućicama i privezanim čamcima. Da udahnem svežinu tihog toka Morave i osetim mir manastirskih avlija prepunih cveća u moravskom predvečerju...

Ovčarsko kablarska klisura
Klisura
Ovčarsko kablarska klisura se pruža nizvodno od požeske kotline u pravcu severoistoka. Prostire se dužinom od oko 20 kilometara izmedju planinskih masiva Ovčara i Kablara. Kroz klisuru protiče reka Zapadna Morava, koja nastaje spajanjem Moravice i Djetinje. Nakon svog dugog puta od 308 kilometara zajedno sa Južnom gradi Veliku Moravu. Svojim tokom kroz klisuru Morava formira meandre, koji ukljesteni izmedju strmih padina planina vijugaju stvarajući predeo izuzetne lepote.

Meandri Morave
Reka je pregradjena branama za proizvodnju električne energije na dva mesta. Tako nastala dva jezera Ovčarsko na ulazu i jezero Medjuvršje na izlazu iz klisure. Na oko 18 kilometara od Čačka, u srcu klisure nalazi se Ovčar banja. Poznata je po dubinskim termalnim vodama sa izuzetnim lekovitim svojstvima.
Srpska Sveta Gora
Na padinama Kablara i Ovčara i na obali Morave, nalazi se ukupno 10 manastira i dva sveta mesta. Nastali su od 14. do 16. veka kada su pod turskom vladavinom služili kao utočište i sklonište progonjenima i mesta u kojima se očuvala srpska duhovnost i pismenost. Na levoj obali Morave nalaze se manastiri Blagoveštenje, Ilinje, Jovanje, Nikolje, Uspenje , crkva posvećena Svetom Savi i crkva pećina Kadjenica. Na desnoj obali su Vavedenje, Vaznesenje, Preobraženje, manastir Svete Trojice i Sretenje.

Manastir Nikolje Kablar
Put do Morave
U sunčano prolećno jutro krenuli smo iz Beograda ka zapadu Srbije, odličnim putem preko Ljiga i Gornjeg Milanovca. Za manje od 2 sata stigli smo do Čačka, lepog grada usred plodne kotline koju okružuju planine Jelica, Vujan, Ovčar i Kablar. Na izlasku iz grada nad širokom Moravom, koja u ovom delu svog toka deluje kao pitoma ravničarska reka, nadneo se vrh Ovčara sa svojih 986 metara. Na obalama reke nestvarno zelene boje, dremaju vrbaci, kućice i čamci. Na ulazu u klisuru sa desne strane puta dočekap nas je i prvi manastir.

Manastir Vavedenje
Vavedenje
Manstir Vavedenje je belo zdanje u širokoj avliji obrasloj cvećem i borovima. Po narodnom predanju manastir su u 12. veku sagradili Sveti Sava i njegov otac Sveti Simeon. U turskim izvorima prvi put se spominje u 16.veku. Tokom svoje duge istorije više puta je rušen i obnavljan a 1933. godine postao je parohijska crkva za okolna sela. U manastirskoj riznici se čuvaju brojne relikvije iz 16. i 17. i 18.veka kao i čestice moštiju Svetog Kneza Lazara, Svetog Pantelejmona i drugih svetitelja. Prva štampana knjiga iz beogradske štamparije poklonjena je ovom manastiru. U naosu su uklesana imena 169 ratnika stradalih u balkanskom i Prvom svetskom ratu.

Zapadna Morava
Ovčar banja
Kada od manastira krenete uz Moravu videćete zašto je reka tako široka. Brana sagradjena 1954. godine zaustavila je brzi tok reke. Tako je na ovom mestu nastao jedan od najlepših predela u ovom delu klisure–široko zeleno jezero izmedju Ovčara i Kablara . Sa obala jezera prekrivenih trskom i vrbama proviruju krovovi kuća i krstovi manastira.
U srcu klisure viseći most spaja dve obale a odmah iza njega put nas dovodi do centra Ovčar banje. Banja je malo naselje prašnjavih kuća sa starim zelezničkim mostom iznad Morave. Uzvodno od ovog mosta kod Blagoveštenjskog tunela, podizanjem betonske brane na Moravi nastalo je Ovčarsko jezero. Iz njega se tunelom odvodi voda do podzemne hiroelektrane Ovčar banja. Nakon prolaska kroz turbine vraća se u korito reke betonskim kanalom pored naselja.
Vode koje izviru u Ovčar banji su lekovite pa je ovo mesto od davnina bilo poznato lečilište za mnoge bolesti. Temperatura vode je oko 38 stepeni pa je idealna za lečenje reumatizma, spondiloze , preloma kostiju… Mikroklima u klisuri zaklonjenoj od jakih vetrova čini je pravom oazom čistog vazduha i očuvane flore i faune sa preko 600 biljnih i više od 100 životinjskih vrsta.

Ovčar banja
Na levoj obali Morave u podnožju Kablara a odmah iznad hidrocentrale, nalazi se manastir Blagoveštenje. Ova lepa crkva neobične konstrukcije i oblika sagradjena je u 17. veku. Sa platoa ispred crkve pogled se pruža na celu banju , šumovite padine Ovčara i zelenu Moravu u klisuri.
Katamaran
Od manastira smo se spustili putem niz reku pored starog železničkog mosta. Ispred nas je klisura u kojoj se kablarske stene i bogato zeleno rastinje na obali ogledaju u vodi. Čini se da su i Kablar i cela klisura negde duboko u Moravi. Na malom pristaništu ispred restorana Dom čeka nas naša barka-katamaran koji će nas povesti na bajkovitu plovidbu zelenom rekom.

Morava
Kada se ukrcate na katamaran tek tada ćete osetiti božansku lepotu koju krije ova klisura. Iz široke reke sa svih strana nas gledaju zelene vrbe, lipe i topole . Rekom za nama plove čitave porodice divljih pataka. Jedan usamljeni soko kruži iznad okomitih litica Kablara koje ulivaju strah.
Katamaran nečujno plovi meandrima, kroz zelenu moravsku prašumu u kojoj se gnezde rode i čaplje. Plovidba nam otkriva koliko je lepota koju krije klisura zastrašujuća i umirujuća u isto vreme.

Ovčarsko kablarska klisura
Zaustavili smo se na sredini reke ispred širokog polja trske odakle da uživamo u pogledu na šumoviti Ovčar u svoj njegovoj veličini i lepoti. A onda zaplovili nazad uz levu obalu Morave i pristali uz mali dok ispod stare drvene kapije obrasle crvenim ružama. Iza nje je prastaro zdanje manastira Nikolje.
Nikolje
Veruje se da je Nikolje jedan od najstarijih manastira i da su ga osnovali monasi sa Atosa. Ne zna se tačna godina njegovog osnivanja jer je kao i drugi više puta stradao u napadima Turaka. Iz njega potiče Nikoljsko jevandjelje, pisano ćiriličnim slovima, sa minijaturnim zlatnim ilustracijama. U riznici se čuvaju rukom pisane knjige i druge crkvene relikvije. Pored crkve u dvorištu nalazi se nova manastirska zgrada. Veoma lep konak podigao je Knez Miloš Obrenović u znak zahvalnosti za pruženo utočište.
Ispred konaka raste stoletni bor, a legenda kaže da će se svaka želja uspuniti onome ko čista srca obidje tri kruga oko bora. Obišli smo tri kruga, pomolili se u crkvi i vratili se na našu barku kojom smo zaplovili uz Moravu do pristaništa.
Popeli smo se i na najbliže kablarske stene da uživamo u pogledu na klisuru i stari viseći most koji spaja njene obale. Strah od visine nije nas sprečio da zakoračimo na klimavi most na kome nedostaje po neki komadić drveta. Osećaj je fantastičan, most se ljulja , srce preskače a pod nama se “valja Morava najveća srpska voda”!!!
Na balkonu restorana Dom uživali smo u odličnom ručku od sveže ribe i ostali pored reke još satima uživajući u zelenilu i spokoju moravskog predvečerja. I dok se sunce već polako spuštalo ka zapadu senke na reci počeše da izvode svoj ples. Tišinu s vremena na vreme prekine samo zov divlje patke a onda se opet sve utiša i samo Morava šumi ispod nas .

Morava
Noć nas je ispratila na počinak u hotel Kablar u centru Ovčar banje gde smo prespavali i skupili snagu za avanturu u koju smo krenuli u ranu zoru. Čekao nas je uspon od 10 kilometara kroz šume do najvišeg vrha Ovčara.
Ovčarsko kablarska klisura, maj 2017.
Pročitajte još
Prava priroda nije mi poznato kad budem imao vremena svratit cu
Veljko obavezno svratite!!! Pozdrav